Facebook Google Plus

Dlaczego warto wybrać dysk SSD ?

Dlaczego warto wybrać SSD?

Obecnie jednak dyski wykorzystujące tę technologię są wypierane przez modele SSD, zbudowane w oparciu o pamięć flash. Są one pozbawione jakichkolwiek elementów mechanicznych, przez co zapewniają bez porównania krótszy czas dostępu do danych. Wielokrotnie szybsze są również uzyskiwane prędkości zapisu i odczytu danych. W efekcie przekłada się to na sprawniejszą pracę systemu operacyjnego i zainstalowanych programów (np. krótszy czas uruchamiania i zamykania systemu, instalowania aplikacji, kopiowania i przenoszenia plików).

Kolejną zaletą jest mniejsze zapotrzebowanie na energię, co nabiera szczególnie istotnego znaczenia w przypadku komputerów przenośnych (zamiana dysku HDD na dysk SSD pozwoli na wydłużenie czasu pracy na zasilaniu bateryjnym).

Znaczenie dla części użytkowników może mieć też fakt, że dyski półprzewodnikowe cechują się znacznie większą odpornością na wstrząsy. Dzięki temu w razie ewentualnego upadku, szansa na to, że nasze dane „przeżyją” jest większa, niż w przypadku tradycyjnego „talerzowca”.

Brak mechanicznych części w modelach SSD przekłada się także na ich o wiele cichszą pracę, co z pewnością poprawi komfort korzystania z notebooka.

Teoria a praktyka, czyli co tak naprawdę zyskamy?

Wiemy już zatem, że odmienna budowa i zasada działania dysków SSD wpływa na ich szybszą pracę w stosunku do modeli magnetycznych. Rodzi się jednak pytanie: na jaki wzrost wydajności możemy liczyć w praktyce? Aby to zobrazować, porównałem wydajność dwóch modeli: HDD – Western Digital Scorpio Blue WD3200BPVT o pojemności 320 GB i SSD – Samsung EVO MZ-7TE120BW. Platformą testową był laptop Dell Latitude E5520, wyposażony w procesor Intel Core i5-2520M, taktowany zegarem 2,5 GHz z 4 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartą graficzną z serii Intel HD Graphics 3000. W obu przypadkach na dyskach znalazła się „świeża” kopia Windows 7.

Warto nadmienić, że różnice między tymi dwoma wariantami sygnalizują już „suche” dane techniczne. Deklarowany pobór prądu w modelu HDD to 2,5 W, a w SSD – 0,1 W. Różnica jest zatem 25-krotna. Wersja półprzewodnikowa wygrywa również pod względem wagi (117 g wobec 220 g dysku tradycyjnego). Sprawdźmy, jakie osiągi notują oba modele przy wykonywaniu codziennych czynności na komputerze.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze dysku?

Na rynku dysków SSD nowych wariantów przybywa z miesiąca na miesiąc, zatem stosunkowo łatwo stracić orientację w temacie. Podpowiadam, na które elementy warto zwrócić uwagę przy zakupie:

Kluczowy dla wydajności, oferowanej przez konkretny model, jest zastosowany w nim kontroler. Bardzo dobrymi kontrolerami mogą się pochwalić dyski oferowane przez Samsunga i Intela. Sprawdzone układy oferują również SandForce i Marvell.

W odróżnieniu od modeli HDD, dyski SSD, poza nielicznymi wyjątkami, są oferowane właściwie w jednym, 2,5 calowym formacie. Nie powinniśmy mieć jednak powodów do zmartwień, jeśli chcemy wymienić dysk w komputerze stacjonarnym. Większość producentów dołącza do swoich produktów specjalne przejściówki, które umożliwiają montaż dysków również w większych, 3,5-calowych kieszeniach domowych lub biurowych „blaszaków”.

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest interfejs. Dwa najpopularniejsze to Serial ATA i Serial ATA III (o wiele mniejszy wybór jest w kategorii dysków z interfejsem Serial ATA II i mSATA). Przed zakupem warto się upewnić, jaki interfejs obsługuje nasz komputer. Jeśli liczy on już sobie kilka lat i nie obsługuje najnowszego interfejsu, nie inwestujmy w dysk z Serial ATA III – SSD i tak „nie rozwinie na nim swoich skrzydeł”. Właściciele komputerów stacjonarnych mogą być zainteresowani modelami z interfejsem PCI-Express.

82_.jpg

Jaka pojemność dysku będzie dla mnie odpowiednia?

To, jaka wielkość przestrzeni na pliki będzie dla nas odpowiednia, zależy zarówno od naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych.

Moim zdaniem, pod uwagę warto brać warianty, oferujące co najmniej 120 GB. Taka przestrzeń na dane w zupełności wystarczy użytkownikom wykorzystującym swój komputer wyłącznie do pracy z programami biurowymi. To rozwiązanie budżetowe i polecam je wszystkim, którzy nie chcieliby angażować dużych kwot w modernizację swojego peceta lub laptopa.

Osobom posiadającym już całkiem pokaźny zbiór swoich plików (dokumenty, obrazy, filmy, muzyka) oraz graczom polecam zaś dyski o pojemności 240 GB lub 256 GB.

Z kolei użytkownikom, którzy nie uznają żadnych kompromisów i chcieliby dysponować naprawdę sporą przestrzenią, polecam dyski 400 GB, 480 GB, 500 GB i 512 GB. Musimy się jednak w tym przypadku liczyć faktycznie ze sporymi wydatkami.

Pewnym rozwiązaniem dla posiadaczy komputerów stacjonarnych, pozwalającym uniknąć nadmiernych kosztów związanych z zakupem dysku SSD, jest pozostawienie starego dysku w charakterze „magazynu” na pliki. W takim scenariuszu nie musimy inwestować w pojemny, ale jednocześnie drogi dysk półprzewodnikowy. Wystarczy zakup modelu o pojemności 120 lub 128 GB, na którym zainstalujemy system operacyjny i najczęściej używane programy bądź gry.

U nas w serwisie wymienią Państwo dyski HDD na SSD wraz z instalacją nowego systemu, archiwizacją plików w atrakcyjnej cenie. Posiadamy na miejscu dyski SSD 120gb oraz 240gb – oraz na zamówienie powyżej 240gb ( dostawa w ciągu 2 dni roboczych ).

Naprawdę warto ! Zapraszamy na Ratajczaka 19/U1 w Szczecinie ! 🙂