Facebook Google Plus

Fałszywe potwierdzenia płatności DotPay masowo wysyłane do polskich internautów. Nie otwieraj tych załączników!

W załącznikach zaszyty jest złośliwy kod, który może trwale zablokować dostęp do plików na dysku.

Fałszywe potwierdzenia płatności DotPay masowo wysyłane do polskich internautów. Nie otwieraj tych załączników!

Zbliża się sezon świąteczny, a więc Polacy zasiadają do cyfrowych zakupów. Osoby, które ostatnio dokonywały płatności za pośrednictwem usługi DotPay, powinny mieć się na baczności, bowiem nowa kampania cyberprzestępców będzie dla nich najmniej podejrzana.

Podrobiona przez cyberprzestępców wiadomość wygląda zupełnie jak ta, którą otrzymałoby się po dokonaniu płatności z poziomu usługi DotPay. W załączniku jednak schowany przez niebezpieczny wirus, który po rozpakowaniu dokona instalacji na komputerze użytkownika ciężkiego do usunięcia ransomware.

screenshot-580x370

fot. źr. zaufanatrzeciastrona.pl

Wirus to “Polski-Vortex-Flotera” stworzony z myślą właśnie o polskich internautach, co zapewne można łatwo dostrzec po grafice widocznej powyżej. Ransomware blokuje dostęp do plików na dysku, wykorzystując przy tym na tyle mocne szyfrowanie, że ich odzyskanie bez płacenia cyberprzestępcom wydaje się niemożliwe.

Wpłata okupu, który może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych nie gwarantuje jednak odzyskania danych, a wszelkie przypadki tego typu warto zgłosić na policję. Warto również sięgnąć po oprogramowanie antywirusowe które na pewno zakupisz u Nas w serwisie.